2 lipca
5 lipca 2018
LETNIA AKADEMIA FOLKLORU NOWOHUCKIEGO
Jesteś w dziale wydarzenia

Letnia Akademia Folkloru Nowohuckiego to czterodniowy cykl warsztatów rękodzielniczych i artystycznych inspirowanych twórczością rzemieślników i artystów zamieszkujących teren byłej wsi Bieńczyce.  Zaproponowana przez nas mikropodróż w głąb dziedzictwa Nowej Huty, pomoże oderwać się od codzienności i zanurzyć ręce w tradycyjnych technikach wytwórczych. Skupimy się na zdobieniach, haftach i malarstwie analizując zwyczaje i biografie artystów. Nie zabraknie również tańca i ludowych pieśni. O muzyczną oprawę potańcówki zadba zespół, który przybliży nam krakowską nutę graną m.in. na bieńczyckich weselach. Zarówno warsztaty jak i potańcówka to spotkania skierowane do rodzin, które przez te 4 dni będą mogły poznać fragment bogatego dziedzictwa terenów przed-nowohuckich.

W programie:

2.07.2018 godz. 17:00 - 19:00

Warsztaty malowania skrzyń - podróżujący artyści gościli w domach bieńczyckich gospodarzy niejednokrotnie. Swoje prace chętnie nanosili na kufry i skrzynie do przechowywania odzieży lub posagu, ozdabiając je pięknymi wzorami ludowymi.Podczas spotkania spróbujemy odwzorować motywy ludowe ze skrzyń i zaprojektować własne folkowe pudełka na skarby.

3.07.2018 godz. 17:00 - 20:00

Plener malarski inspirowany twórczością Józefa Krasnowolskiego – w długie lipcowe popołudnie zainspirujemy się artystą, który związany był ze wsią Bieńczyce, a w swojej twórczości szczególnie upodobał sobie portrety dziewcząt w strojach regionalnych. Będziemy dwoić się i troić w technice pastelowej i uwiecznimy na płótnach modelkę odzianą w czerwień korali i strój krakowski.

4.07.2018 godz. 17:00 - 20:00

Warsztaty hafciarskie - wieś Bieńczyce słynęła z najlepszych hafciarek, które wieczorową porą ręcznie zdobiły stroje krakowskie, używając odpowiednich ściegów i wykończeń. Wszystko ze starannością i dbałością o detale. Zainspirowani pięknymi pracami z tamtego okresu zapraszamy na spotkanie warsztatowe na którym poznacie techniki haftu, folkowe wzory nawiązujące do stroju krakowskiego oraz własnoręcznie wyhaftujecie na tkaninie ludowe motywy i zdobienia.

5.07.2018 godz. 17:00 - 19:00 

Rodzinna Potańcówka WYSTROJENI FEST na FOLKOWO - taniec i muzyka to nieodłączne elementy folkloru, dlatego w czwartkowe popołudnie zapraszamy całe rodziny na potańcówkę przy muzyce ludowej. Nie zabraknie zabaw, pięknego śpiewu, a nawet szybkiej nauki kroków tanecznych.

Zachęcamy aby na wydarzenie przywdziać regionalne stroje lub folkowe elementy kultury ludowej.

Wstęp wolny!

Miejsce warsztatów i potańcówki: ARTzona Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida

Zapisy i informacje: p.maciaszek@okn.edu.pl

Wydarzenie realizowane dzięki wsparciu finansowemu: Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A., MPK S.A., MPO S.A., MPWiK S.A.MPEC S.A i Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

WARSZTATY GRAFICZNE // TRADYCYJNE METODY DRUKU
POKLATKA Mali Reżyserzy
Potańcówka w Alei Róż
SPOTKANIE INFORMACYJNO-KONSULTACYJNE dla NGO's
RECYKLING ART DAY
LETNIA AKADEMIA FOLKLORU NOWOHUCKIEGO
BUDŻET OBYWATELSKI Miasta Krakowa ZIELONE BO
UTkano FEST
HALO! TU ZIEMIA / eko warsztaty rodzinne
LOVE ROWER 2018 // PIKNIK
INDIAŃSKI PIKNIK // Dzień Dziecka
KONKURS „Zdrowy, rodzinny posiłek
KREATYWNA MASA KRYTYCZNA
WIECZORKI TANECZNE z muzyką na żywo
DKF Kropka dla dzieci
Ridikjules Ajdijas ARTzona NewART Festival
Na skróty:
© OKN 2013 :ARTzona / Ośrodek Kultury im. C.K.Norwida, os. Górali 5, 31-959 Kraków
site design_administration / studioGRADES